Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Stypendium to jest przeznaczone dla studentów posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Aby otrzymać stypendium:

  1. Zaloguj się do Wirtualnej Uczelni
  2. W bocznym menu wybierz „Stypendia”, a następnie „wnioski”
  3. Wybierz opcję „dodaj wniosek”
  4. Wypełnij elektroniczny wniosek
    (dokładną instrukcję wypełniania wniosków znajdziesz w Wirtualnej Uczelni w zakładce stypendia – instrukcja wypełniania wniosku).
  5. Po rozpatrzeniu Twojego wniosku w Wirtualnej Uczelni zostanie udostępniona Ci decyzja Komisji Stypendialnej w wersji elektronicznej.

Pamiętaj! Należy potwierdzić odbiór decyzji w Wirtualnej Uczelni.

Jeśli Twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nadal jest aktualne i było już złożone wraz z wnioskiem w poprzednich latach akademickich, nie dostarczaj kolejnej kserokopii – złóż jedynie elektronicznie poprzez Wirtualną Uczelnię wniosek o stypendium.

Jeżeli orzeczenie zostało wydane na czas określony, stypendium jest wypłacane do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin jego ważności. By ponownie uzyskać stypendium, złóż wniosek raz jeszcze i przedstaw nowe orzeczenie.

Jeśli oczekujesz na komisję przedstaw zaświadczenie, że złożyłeś wniosek o nowe orzeczenie.

Wysokość stypendium uzależniona jest od stopnia orzeczonej niepełnosprawności studenta.

Stypendium przyznawane jest na rok akademicki i wypłacane co miesiąc, przez okres do 9 miesięcy (od października do czerwca następnego roku kalendarzowego), a gdy kształcenie trwa semestr − przez okres do 5 miesięcy (od października do lutego następnego roku kalendarzowego).

Jeśli studiujesz równocześnie na kilku kierunkach studiów możesz otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku.

 

Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:

  1. pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
  2. drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.

 

TERMINY

Wnioski o stypendium dla niepełnosprawnych można składać przez cały rok akademicki. Wnioski elektroniczne na nowy rok akademicki zostają uruchomione w Wirtualnej Uczelni od dnia 2 września. Wnioski złożone wraz z kompletem dokumentów w październiku będą rozpatrywane na pierwszym posiedzeniu Komisji Stypendialnej w listopadzie, a wypłata stypendiów przysługujących za miesiące październik i listopad nastąpi do końca listopada.

Stypendium przyznawane jest na rok akademicki i wypłacane co miesiąc, przez okres do 9 miesięcy (od października do czerwca następnego roku kalendarzowego), a gdy kształcenie trwa semestr − przez okres do 5 miesięcy (od października do lutego następnego roku kalendarzowego).

W przypadku złożenia wniosku o stypendium po dniu 31 października, świadczenie zostaje przyznane od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z kompletem dokumentów

Łączny okres, przez który przysługują świadczenia jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy podjąłeś/podjęłaś jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów, to jest na kierunku farmacja oraz na kierunku lekarskim. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia wynosi w tym przypadku 14 semestrów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://niepelnosprawni.umed.pl/

Kontakt

mgr Maria Religa
Pełnomicnik ds. Osób Niepełnosprawnych
Uniwersytet Medyczny w Łodzi

maria.religa@umed.lodz.pl
niepelnosprawni@umed.lodz.pl
kom. +48 799 092 101
tel. 42 272 52 09

Skip to content